נהיגה בתנאי מזג-אויר קשים

למרות שבאופן עקרוני לימוד הנהיגה מכין את התלמיד לכל מצב אפשרי, ישנם דברים אותם רק הניסיון מלמד, מסיבה זו, יש חשיבות ללימוד נהיגה בתנאי מזג אוויר קשים. נהג חדש שיוצא אל הכביש עם ידע מעשי אותו רכש בליווי מורה מוסמך, לא יתקל בתנאי במזג האוויר קיצוניים בלי הכלים להתמודד לבדו. יש מספר גורמים אותם צריך לקחת בחשבון, שאינם באים לידי ביטוי במצב רגיל כאשר לימודי נהיגה מתבצעים בתנאי מזג אוויר רגילים,ואף על פי, שכל אזרח במדינה זכאי לקבל רישיון נהיגה לאחר שעבר הדרכה קצרה טרם המבחן המעשי. לימוד נהיגה עלול להמשך לעיתים זמן מעט ארוך מהצפוי, אולם בסופו של דבר, כולם יעברו את הטסט(המבחן המעשי) ויזכו ברישיון הנהיגה הנכסף.

לתנאי מזג האוויר יש השפעה עצומה על בטיחות הנהיגה והרבה החלטות יושפעו בהתאם. במהלך הלימודים המתקיימים בעונת החורף, יכול התלמיד להכיר את הנהיגה בעונה זו על מאפייניה. ראות הלקויה, כביש חלק וכד'. לימוד נהיגה בחורף קשה יכין את התלמיד לתחושה כי עליו לנהוג בזהירות מוגברת במהלך השיעור.זמן העצירה של הרכב, מן הרגע בו זיהה הנהג סכנה כלשהי, עד לרגע בו הרכב במצב עצירה מוחלטת, מתארך במהירויות גבוהות. בכל עונה מוקדש חלק נכבד של לימודי נהיגה לתרגול זמן התגובה של הנהג. לעומת זאת, "זמן העצירה", גדל בצורה ניכרת בעונת החורף, בעקבות גורמים אחרים. לימוד נהיגה בעונה זו ממחיש לתלמיד כיצד לוקח לו הרבה יותר זמן להגיב למפגעים.

בעת לימוד נהיגה בתנאי מזג אוויר חורפיים יכול התלמיד לתרגל כיצד לבלום לסירוגין ולא בבת אחת, ובאופן כזה להימנע מסכנת החלקה, לזמן התגובה של הנהג מורכב זמן העצירה גם מן הזמן שלוקח לרכב לבלום, וכאשר הכביש חלק עלולה הבלימה לקחת זמן רב הרבה יותר. . זהו עוד יתרון שמקנים לימודי נהיגה בחודשים הסוערים של השנה.לימודי נהיגה המתקיימים בתנאי מזג אוויר קשים שמים דגש על ערנות מוגברת, כשהנהג צריך להשיר עיניו על הכביש באופן זהיר כפליים. אולם, גם שאר החושים נתקלים בבעיות בעת לימוד נהיגה חורפי. כך למשל מוכרת החוויה של מכונית סגורה בה פועל החימום, ובחוץ מנשבות רוחות ויורד גשם. גם אם תעבור מכונית קרוב מאוד אין הרבה סיכוי שהנהג ישמע אותה עד לרגע האחרון.

למרות שחוויית הלימוד עצמה יכולה להיראות פחות קלילה, ישנם יתרונות רבים ללימודי נהיגה בתנאי מזג אוויר קשים, ולמרות שגם לימוד נהיגה בתנאים רגילים אמור לתת לנהג החדש כלים לטיפול במצבים בלתי שגרתיים בעת הנסיעה, הרי שהתוצאה הסופית היא נהג שכבר הספיק לצבור ותק חשוב בהתמודדויות שצפויות לו בכביש. איציק אברהם הוא אחד מבתי הספר לנהיגה המתמחים בתחום לימוד נהיגה המותאם לתנאים מיוחדים ואחד מן הטובים בתחום. באיציק אברהם אפשר לבחור לקיים את לימודי הנהיגה דווקא בעונת החורף. אך גם כאשר לא מדובר בבחירה, עדיין אפשר להתנחם בכך שכאשר תקבלו את הרישיון תדעו שרכשתם ידע ונסיון חשובים אצל מורה לנהיגה מקצועי.